Przejdź do treści

Zaproszenie – SALON ARTYSTYCZNY MARSZAŁKOWSKA 7 – GRYPSY Z CELI ŚMIERCI spektakl poświęcony pamięci płk Łukasza Cieplińskiego 18.10.2023 / środa / godz. 19.00 / Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Marszałkowska 7

Zaproszenie – SALON ARTYSTYCZNY MARSZAŁKOWSKA 7 – GRYPSY Z CELI ŚMIERCI koncert słowno-muzyczny poświęcony pamięci płk Łukasza Cieplińskiego 18.10.2023 / środa / godz. 19.00 / Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Marszałkowska 7

słowo

MARCIN KWAŚNY

muzyka

saksofon

MARCIN ŚWIDERSKI

Fortepian

MAREK LIPSKI

Na warstwę słowną złożą się zapiski z więzienia jakie do swojej żony Jadwigi i syna Andrzeja skierował podpułkownik Łukasz Ciepliński pseudonim „Pług"- dowódca IV komendy zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Żołnierz Wyklęty. Jest to zapis testamentu katolika i patrioty z ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniem, chwytający za serce każdego, któremu bliskie są wartości takie jak: „Bóg, honor i ojczyzna".

 

W wydarzeniu udział biorą: Marcin Kwaśny, znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak: „Historia Roja”, „Pilecki” czy „Wyklęty”; saksofonista, uznany muzyk i kompozytor Marcin Świderski oraz Marek Lipski, ceniony kompozytor, aranżer, pianista.

 

Słowo i muzykę dopełni prezentacja oparta na archiwalnych zdjęciach, przybliżających postać płk Łukasza Cieplińskiego.

 

Łukasz Ciepliński, niezłomny dowódca AK i WiN, walczył z Niemcami, a następnie z sowieckim okupantem, więzień komunistycznej katowni, zamordowany strzałem w tył głowy przez komunistów, symbol nieugiętej postawy wobec komunistycznej władzy. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Postać Łukasza Cieplińskiego znalazła się na marginesie historii, dlatego ważnym jest nauczanie i przypominane o tych, zapomnianych żołnierzach, którzy stawiali zbrojny opór przeciwko komunistycznemu zniewoleniu i sowietyzacji Polski.

Wykonawcy:

MARCIN KWAŚNY - aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta. Po ukończeniu Warszawskiej Szkoły Teatralnej został aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Rozgłos zyskał dzięki roli Marcina Wilczyńskiego w filmie Rezerwat (2007), za którą odebrał nagrodę na XI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Golden Brig w Odessie, a jako współscenarzysta dostał nagrodę na V Nadbałtyckim Festiwalu Debiutów Filmowych w Swietłogorsku w Rosji (Baltic Debuts Film Festival). Jest współzałożycielem Teatru Praskiego, który we wrześniu 2008 rozpoczął pierwszy sezon teatralny.

 

Zagrał w ponad 70 - ciu produkcjach. Znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak: „Historia Roja”, „Pilecki” czy „Wyklęty”.

 

MARCIN ŚWIDERSKI - kompozytor, aranżer, saksofonista, multiinstrumentalista, pedagog. Oprócz muzyki jazzowej, porusza się w rejonach muzyki klasycznej i współczesnej. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi oraz big bandami. Od 2000 roku prowadzi kwartet jazzowy „Enigmatik”, który wykonuje autorskie kompozycje inspirowane polską muzyką ludową. Kompozytor muzyki teatralnej, sakralnej, orkiestrowej i filmowej.

 

MAREK LIPSKI - kompozytor, aranżer, pianista, reżyser. Jego muzyczne inspiracje i doświadczenie oparte są na różnorodnych gatunkach - od klasyki przez muzykę rockową i popularną po jazz. Od wielu lat jego działalność skupia się wokół muzyki rozrywkowej - uczestniczy jako muzyk sesyjny w licznych projektach artystycznych. Na stałe jest pianistą Chopin University Big Band oraz Stokłosa Collective Orchestra. Aktywnie współpracuje z teatrami, w tym z Teatrem Rampa, gdzie pełni rolę zastępcy kierownika muzycznego i pianisty w spektaklach muzycznych, jak również jest autorem muzyki do dwóch musicali w ramach projektu „Otwarta Rampa”. Nieustannie poszukuje nowych rozwiązań estetycznych i inspiruje się pracą z wybitnymi artystami, których spotyka na swojej muzycznej drodze.

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"