Przejdź do treści

O nas

Stowarzyszenie Wolnego Słowa skupia uczestników opozycji antykomunistycznej i podziemia solidarnościowego oraz kultury niezależnej.

Stowarzyszenie powstało w 2003 roku, zrzesza ponad tysiąc osób i jest organizacją pożytku publicznego.

Nasi członkowie działali w niezależnym ruchu wydawniczym – byli drukarzami, redaktorami, dziennikarzami, wydawcami i kolporterami wolnych mediów, którzy stoczyli wygraną walkę z monopolem informacyjnym totalitarnego państwa.

Dziś wolne media są czymś oczywistym, ale to właśnie przywrócenie wolności słowa jest jednym z najważniejszych osiągnięć polskiej demokracji po roku 1989.

Wolność słowa nie jest jednak czymś danym raz na zawsze, dlatego monitorujemy jej przestrzeganie oraz zwalczamy wszelkie przejawy ograniczania wolności wypowiedzi.

Stowarzyszenie zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem, upamiętnianiem i upowszechnianiem wiedzy na temat działalności i dorobku opozycji w PRL z lat 1976-1989.

Celem bieżącej działalności SWS jest też integracja środowiska byłych działaczy podziemia oraz wspieranie tych z nas, którzy pozostają w trudnej sytuacji bytowej – to wyjątkowo smutne, jak wiele bardzo zasłużonych dla Polski i Wolności osób dotknęła bieda.

W przeszłości my, Polacy otrzymywaliśmy pomoc z całego demokratycznego świata: humanitarną, sprzętową, finansową. Otrzymywaliśmy ogromne wsparcie moralne i polityczne.

Dlatego właśnie Członkowie SWS uczestniczyli w ukraińskiej „Pomarańczowej Rewolucji”, wspierali kijowski „Majdan”, aktywnie wspomagają opozycję białoruską i wietnamską. SWS współpracuje z obrońcami praw człowieka w Rosji, Czeczenii, Chinach, Tybecie, Kazachstanie, Korei Północnej, Birmie i na Kubie.

Tego typu działania uważamy za nasz oczywisty obowiązek, spłatę długu honorowego, bo bez podobnego wsparcia ze strony ludzi dobrej woli na całym świecie Polska nie odzyskałaby Niepodległości.

Statut (pobierz pdf)

Deklaracja członkowska (pobierz pdf)

Zarząd 

Mirosław Chojecki
Prezes Honorowy Mirosław Chojecki
Jacek Juzwa
Prezes Jacek Juzwa
Krystyna Antoszkiewicz
Krystyna Antoszkiewicz
Tomasz Białaszczyk
Tomasz Białaszczyk
Marek Borowik
Marek Borowik
Adam Borowski
Adam Borowski
Wiktor Mikusiński
Wiktor Mikusiński
Przemysław Miśkiewicz
Przemysław Miśkiewicz
Witold Rawski
Witold Rawski
Alicja Szot
Alicja Szot