Przejdź do treści

Co tydzień inna historia...

Stowarzyszenie Wolnego Słowa
zaprasza na rozmowę z Wiktorem Cyganem
przy książce Rogera Moorhouse'a

"Polska 1939"

Spotkanie poprowadzą Wojciech Borowik i Tomasz Truskawa.

 

„Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni, nasza przewaga daje nam wszystkie prawa”.

– ostatnie przemówienie Hitlera przed atakiem na Polskę

„Stanęliśmy tedy nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy, zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu. (…) Na każdego z was spada dzisiaj obowiązek czuwania nad honorem Naszego Narodu
w najcięższych warunkach”.

– orędzie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego po napaści Rosji Sowieckiej na Polskę

Rok 1939. II RP istnieje na mapie świata od zaledwie dwóch dekad. Ludzie, którzy wywalczyli dla niej niepodległość, patrzą z niepokojem, jak za granicami kraju rosną w siłę znane im od wieków wrogie potęgi.

Polska ma silną i bitną armię. Ma sojuszników, którzy w razie hitlerowskiej napaści przyjdą jej z pomocą. Naczelny wódz odgraża się, że wrogowi nie oddamy nawet guzika. Pokolenie wolnej Polski właśnie wchodzi w dorosłość. Nie zamierza zginać karku przed żądaniami Hitlera.

Nadchodzi wrzesień. Czas próby.

I choć przewaga niemiecka okaże się miażdżąca, Anglia i Francja nie zrobią nic, by pomóc swojemu sojusznikowi, a Sowieci 17 września wbiją nam nóż w plecy, będziemy walczyć. Osamotnieni, w beznadziejnym boju na dwa fronty. Tej wojny nie wygramy, lecz ocalimy to, co najcenniejsze. Nasz honor.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Wiktor Cygan
absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Oficer rezerwy Wojska Polskiego. Historyk, autor prac dotyczących dziejów Legionów Polskich z okresu I wojny światowej i duszpasterstwa wojskowego oraz walk polsko-sowieckich
w 1939 r. Członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, członek Rady Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, wydawca. Współpracuje m.in. ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opublikował m.in. „Oficerowie Legionów Polskich 1914-1917. Słownik biograficzny” (pięć tomów), „Legiony Polskie 1914-1918”, „Duchowni na drogach ku Niepodległości 1914-1918”, „Kresy we krwi 1939”.