Przejdź do treści

JANUSZ PAWEŁ TRYZNO (1948-2021)

JANUSZ PAWEŁ TRYZNO 1948-2021
28 maja zmarł w Lodzi Towarzysz Sztuki Drukarskiej Paweł Tryzno
Zmarłego wspomina kolega Józek Śreniowski:
Paweł działał mocą własnego programu. Niezależnie, i przed „S” i w trakcie i w sytuacji podziemia. Wspierał niejedną inicjatywę technicznie i fachowo, uczył niejednych serigrafii, mojej krakowskiej firmie „Lailonia” przygotował urządzenie zastępujące letraset, składać można było winiety i inne duże formaty w oparciu o dostawkę do powiększalnika fotograficznego z szablonami 6 krojów pisma, powiększalnik pozwalał na dowolną wielkość (w punktach) użytych liter. Paweł był imponująco dyskretny i co z kim robił tylko on wiedział. To było całe grono grafików, każdy do czegoś rękę przyłożył: Lucjan Urbaniak, Piotr Michalak, Andrzej Graczykowski. Paweł odchodzi z nich ostatni. Można powiedzieć że jego uczniem pozostanie Zbigniew Koszałkowski i młody Paweł Tryzno (syn) kontynuujący robotę Muzeum Książki Artystycznej razem z Jadwigą Tryzno, żoną zmarłego, z którą od lat 70. wszystko robili wspólnie licytując się pomysłami, bo oboje mieli tylko - niestandardowe. Jadwiga rzuciła socjologię dla artystycznych i muzealnych pasji Pawła (Pawki).

Biogram Zmarłego w Słowniku Niezależni dla kultury - Łódź

ur. w 1948 roku w Szczecinie, ukończył PWSSP w Łodzi dyplomem z Grafiki i Fotografii.
Był współtwórcą wydawnictwa "Correspondance des Arts", powstałego w październiku 1980 roku. Wydawał w nim wiersze poetów nie lubianych przez władze PRL, m.in. Jaskuły, Graczykowskiego, Hartwig, Kamińskiej. Ukazywały się tam także tłumaczenia, m.in. Lisieckiej. Wydawnictwo to korzystało z obowiązującego wtedy prawa, że na wydawanie poniżej 100 egzemplarzy nie jest potrzebne zezwolenie.
13.12.1981 roku zwoził nielegalne wydawnictwa od drukarzy do domu, m.in. "Małą apokalipsę" Konwickiego, którą sam wydał i częściowo drukował. Cały nakład tej książki (około 4 tysięcy egzemplarzy) przetrwał u niego w mieszkaniu i pracowni do roku 1982, kiedy to przekazał książki Piotrowi Michalakowi. Z matryc przekazanych przez ojca Miecznikowskiego odbił kilka tysięcy portretów Popiełuszki. Wraz ze swoją żoną Jadwigą działał też przy kościele św. Teresy, pomagając w sortowaniu paczek z darami z Niemiec. Kilkukrotnie przesłuchiwany.
W 1993 roku założył Muzeum Książki Artystycznej. Obecnie samodzielny przedsiębiorca.
Zmarł 28 maja 2021 r.

Źródła: ankieta (am)

http://www.slownik-niezaleznidlakultury.pl/lodz/index.php?page=wysyp_l&…