Przejdź do treści

Pogrzeb Bogdana Lubery – Wojciech Hempel wspomina Zmarłego

Bogdan Lubera (28 X 1951 – 27.10.2022)

Pogrzeb odbędzie się w piątek 4 listopada o godz. 10.30 na Cmentarzu Katolickim św. Anny, ul. Lodowa w Łodzi.

Wojciech Hempel – Wspominek

Poznałem go w roku 1978. Zapoznał nas współpracownik KOR Rysiek Szor.

Znali się z Bogusiem jeszcze ze szkoły i z podwórka więc miał do niego ZAUFANIE. Owo ZAUFANIE było wtedy podstawą pracy w podziemiu.

Prędko przypadliśmy sobie z Luberą do gustu. Miał zacięcie historyka samouka i wiele się od niego dowiedziałem, bo miał dar opowiadania naukowej historii w sposób obrazowy i przystępny.

Był już oczytany z bibułą, a ponieważ redagowałem właśnie podziemny „Śpiewnik Warchoła” dla Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA, a projekt okładki wymagał profesjonalnej maszyny drukarskiej, Bogdan wpadł na pomysł zrobienia tego w drukarni, w której akurat wtedy pracował.

Była to w Graficzna Pracownia Doświadczalna Zakładów Artystycznych ZPAP.

Wykonali tam 4 tysiące okładek techniką rotograwiury. Szło to jako zwykła „lewizna“, partycypowało kilku pracowników, ale tylko on jeden jedyny znał przeznaczenie. Tydzień wcześniej kierownik nakrył drukarzy na innej „lewiźnie“ – na świętych obrazkach. Musieli poszatkować je na gilotynie.

Boguś osobiście wyniósł nasze okładki z zakładu, w wielkim worku na rower składak i zatargał na postój taksówek.

Potem wielokrotnie pomagał w różnych przedsięwzięciach opozycji demokratycznej w Łodzi, między innymi - akcje ulotkowe, poligrafia, zakup i magazynowanie papieru oraz kolportaż.

Bogdan pełnił też przez lata istotną rolę w integrowaniu i motywowaniu kręgu znajomych zaangażowanych w prace podziemne, gdyż posiadał i wiedzę, i uroki osobiste, i humoru poczucie.