Przejdź do treści

ROMANTYZM PO POLSKU – Zaproszenie na spektakl, sobota 12 listopada, 16.00

W sobotę 12 listopada o godzinie 16.00 (na Marszałkowskiej 07) zapraszamy nal:

ROMANTYZM PO POLSKU

wydarzenie słowno-muzyczne

wykonanie:

JERZY ZELNIK - recytacja

Maria Skurjat Silva - akompaniament

Na program wydarzenia złoży się twórczość wybitnych polskich poetów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Norwida w aktorskiej interpretacji Jerzego Zelnika, które dopełni muzyka w wykonaniu pianistki Marii Skurjat Silvy. Usłyszymy m.in. fragment inwokacji „PANA TADEUSZA”, „ROMANTYCZNOŚĆ” FORTEPIAN CHOPINA", "W PAMIĘTNIKU ZOFII BOBRÓWNY", "PRZEDŚWIT rozdz. II", „TESTAMENT MÓJ”, „PROMETHIDION”.

JERZY ZELNIK - aktor teatralny i filmowy, scenarzysta małych form teatralnych (monodramów, etiud), reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005–2008. Ma na swoim koncie blisko 80 kreacji filmowych. Uznanie zdobył kreacjami faraona, Ramzesa XIII, i rozszalałego Lykona w ekranizacji powieści Bolesława Prusa Faraon (1965) w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Zasłynął jako tytułowy szlachetny prawnik Franciszek Murek w serialu Doktor Murek (1979) na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Zagrał postać Zygmunta Augusta w serialu Królowa Bona (1980), i w dramacie historycznym Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny (1982) z Anną Dymną. Zebrał pochlebne recenzje za rolę hrabiego Henryka w spektaklu Teatru Telewizji Nie-Boska komedia (1982) Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Zygmunta Hübnera. Ostatnio wyreżyserował spektakl Cena w Teatrze Telewizji, który powstał na podstawie słynnej powieści Waldemara Łysiaka.

Maria Skurjat-Silva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5-ciu lat. Jako 15-letnia uczennica otrzymała I-szą nagrodę na Konkursie Młodych Talentów. Ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej i Andrzeja Ratusińskiego. Po studiach rozpoczęła pracę pedagogiczną w Warszawskiej Akademii Muzycznej, jednocześnie prowadząc intensywną działalność koncertową w kraju i za granicą - jako solistka i kameralistka. Odbyła kilkukrotne tournee koncertowe po USA, występując w salach Filharmonii Cleveland, Nowym Jorku, Chicago, New Jersey, a także w Kanadzie (Toronto, Montreal). Koncertowała także w Chinach, w krajach Ameryki Płd. oraz Europie. W 1990 r. rozpoczęła współpracę z Siggy Jackson - szefem angielskiej firmy Colortone Record Company w Londynie, dla której dokonała szeregu na- grań płytowych.

W 1994 r. pianistka otrzymała nagrodę na Festiwalu Muzycznym w Cannes za nagranie płyty „Farewell my love”, zawierającą utwory angielskiego kompozytora i pianisty Davida Browna, a w 1995 r. za nagranie płyty „Spiritual dimensiones”. Pianistka wykonuje również muzykę kameralną. Koncertuje w duecie ze swoim synem pianistą Mauriciem Silva.