Przejdź do treści

Wtorek 26 września, godzina 19.00 – SALON ARTYSTYCZNY MARSZAŁKOWSKA 7 zaprasza na: „DOPOKĄD IDĘ…” – wydarzenie słowno-muzyczne oparte na twórczości Cypriana Kamila Norwida

Wtorek 26 września, godzina 19.00 – SALON ARTYSTYCZNY MARSZAŁKOWSKA 7 zaprasza na: „DOPOKĄD IDĘ…” – wydarzenie słowno-muzyczne oparte na twórczości Cypriana Kamila Norwida

Wykonawcy:

JERZY ZELNIK – recytacja

MARIA SKURJAT-SILVA – pianino

W programie wiersze, myśli i listy Norwida w aktorskiej interpretacji Jerzego Zelnika, które dopełni muzyka w wykonaniu pianistki Marii Skurjat-Silvy. Usłyszymy m.in. „Aerumnarium Plenus”, „Pierwszy list, co mnie doszedł z Europy”, „Ruszaj z Bogiem”, „Pielgrzym”.

 

Jerzy Zelnik

 

JERZY ZELNIK - aktor teatralny i filmowy, scenarzysta małych form teatralnych (monodramów, etiud), reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005–2008. Ma na swoim koncie blisko 80 kreacji filmowych. Uznanie zdobył kreacjami faraona, Ramzesa XIII, i rozszalałego Lykona w ekranizacji powieści Bolesława Prusa Faraon (1965) w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Zasłynął jako tytułowy szlachetny prawnik Franciszek Murek w serialu Doktor Murek (1979) na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Zagrał postać Zygmunta Augusta w serialu Królowa Bona (1980), i w dramacie historycznym Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny (1982) z Anną Dymną. Zebrał pochlebne recenzje za rolę hrabiego Henryka w spektaklu Teatru Telewizji Nie-Boska komedia (1982) Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Zygmunta Hübnera. Ostatnio wyreżyserował spektakl Cena w Teatrze Telewizji, który powstał na podstawie słynnej powieści Waldemara Łysiaka.

 

SILVA

MARIA SKURJAT-SILVA - ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu  prof. Barbary Hesse- Bukowskiej i Andrzeja Ratusińskiego. Po studiach rozpoczęła pracę pedagogiczną w Warszawskiej Akademii Muzycznej, jednocześnie prowadząc intensywną działalność koncertową w kraju i zagranicą - jako solistka i kameralistka. Odbyła kilkakrotne tournee koncertowe po USA, występując w salach Filharmonii Cleveland, Nowym Yorku, Chicago, New Jersey a także w Kanadzie –Toronto, Montrealu. Koncertowała także w Chinach, w krajach Ameryki Płd. oraz Europie. W 1994 r. pianistka otrzymała nagrodę na Festiwalu Muzycznym w Cannes za nagranie płyty Farewell my love, zawierającą utwory angielskiego kompozytora i pianisty Davida Browna, a w 1995r. za nagranie płyty Spiritual dimensiones - z utworami muzyki klasycznej - również F. Chopina. W 2000 r. nagrała płytę zatytułowaną Dla Ciebie zstąpiłem z Nieba z utworami F. Chopina, w połączeniu z tekstami z Dzienniczka św. Faustyny. Płyta została dedykowana i wręczona osobiście Ojcu Św. Janowi Pawłowi II w kwietniu 2001r. Jej interpretacje, a w szczególności utworów F. Chopina, spotykają się zawsze z wielkim aplauzem publiczności i uznaniem krytyków muzycznych.   

Dofinansowano ze środków

          

 

„Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego”