Przejdź do treści

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Jak grzech na duszy” wyprodukowanego przez SWS we współpracy z Media Kontakt

Piątek 7 czerwca godz. 18.00, Witryna Domu Wschodniego, pl. Konstytucji 6, Warszawa

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Jak grzech na duszy” wyprodukowanego przez SWS we współpracy z Media Kontakt

„Jak grzech na duszy” – dokument reżysera i dziennikarza Jana Strękowskiego, na nieoficjalną premierę którego zapraszamy Państwa 7 czerwca o 18.00 do Witryny Domu Wschodniego. Film opowiada historię fałszowania zbrodni katyńskiej w Rosji – i ludzi, którzy sprzeciwili się temu kłamstwu. Strękowski kręcił swój film w Katyniu, Miednoje, Moskwie w 2017-2019, na kilka lat przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę.

Dzisiaj ta historia, ze zlikwidowanym w lutym 2024 w FR stowarzyszeniem Memoriał w tle, zyskała nowy wymiar. Stare kłamstwa ożywają niczym odrastające głowy smoka. Miesiąc temu, w kwietniu, rosyjska agencja TASS opublikowała kolejną „sensację” w sprawie Katynia. Znaleziono jakoby „nowe dowody”, że mordu na polskich jeńcach wojennych wiosną 1940 r. dokonali naziści. Przy pomocy FSB, propagandystów i prorządowych historyków dokonuje się reanimacja dawno zdemaskowanego kłamstwa katyńskiego. Jak pisze historyk Konstantin Konoplanko: Dla władzy rosyjskiej jest to niezbędne, aby usprawiedliwić swoje dzisiejsze zbrodnie, popełniane w Ukrainie.

Od czasów, kiedy kręcono film – choć nie tak odległych – zmieniło się wiele. Tym ciekawiej jest zobaczyć wyraźne tendencje zwrotu Rosji do tylu, które zwiastowały dzisiejszą katastrofę. Po pokazie odbędzie się rozmowa z reżyserem i bohaterami filmu. Zapraszamy do udziału w dyskusji.