Przejdź do treści

ZAPROSZENIE – Gdańsk, niedziela 1 października 17.00. Sala BHP Stoczni Gdańskiej. Koncert „Ślepcy – Mój Gintrowski” Norbert Smoła Smoliński

ZAPROSZENIE – Gdańsk, niedziela 1 października 17.00. Sala BHP Stoczni Gdańskiej. Koncert „Ślepcy – Mój Gintrowski” Norbert Smoła Smoliński.

Wstęp wolny.

Wydarzenie jest organizowane przez Forum Młodej Prawicy oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa. Projekt muzyczny jest bezpośrednio związany z minionymi rocznicami: 10. rocznicą śmierci wybitnego barda – Przemysława Gintrowskiego jak również 25. rocznicą śmierci Księcia Poetów – Zbigniewa Herberta.

 

Jak wskazują Autorzy projektu: „ŚLEPCY” to poetycko-muzyczna podróż po zakamarkach jaźni, meandrach losu i przeznaczenia, rozterkach tkwiących gdzieś pomiędzy herbertowskimi „chrząstkami duszy i włóknami sumienia”. Podróż osadzona między rozdarciem i ciszą, ułomnością i tym co doskonałe, prawdziwym Człowieczeństwem i kompletnym jego brakiem, „we wnętrzu, gdzie się toczy wspomnienie i krew w sztolniach studniach komorach pełnych ciemnych imion”.

 

– „W czasie Koncertu zostaną zagrane najpiękniejsze utwory Zbigniewa Herberta i Przemysława Gintrowskiego takie jak m.in. „Astrolog”, „Barbarzyńcy”, „Wróżba”, „Odpowiedź”, „Potęga smaku”, „A my nie chcemy”, „Autoportret Witkacego”, „Kataryniarz”, „Cesarz”, „Przesłuchanie anioła”, „Ja”, „Gdy tak siedzimy”, „Karol Levittoux”. Ponadto po koncercie będzie możliwość dyskusji na temat wysłuchanych utworów oraz poruszanych w nich kwestii społecznych i patriotycznych. Wszystko przy słodkim poczęstunku” – wskazuje Tyberiusz Kriger Prezes Forum Młodej Prawicy, współorganizator Wydarzenia

 

– „Wybór miejsca koncertu nie jest przypadkowy. Sala BHP od wielu dziesięcioleci jest miejscem, w którym spotykają się środowiska patriotyczne. To również miejsce, w którym w latach 80. Koncerty grali bardowie Solidarności. Więc czymś zupełnie naturalnym jest fakt, że koncert, którego podstawę stanowi poezja Zbigniewa Herberta oraz muzyka Przemysława Gintrowskiego, będzie grany właśnie w tym miejscu. Mamy nadzieję, że podobnie jak na innych organizowany przez nas wydarzeniach w Sali BHP, tak samo tym razem uczestniczyć będzie wielu wielbicieli tego rodzaju sztuki.” – mówi Michał Rybiński Wiceprezes Forum Młodej Prawicy, współorganizator Koncertu.

 

W czasie Koncertu wystąpi Zespół w składzie:

 

    Norbert Smoła Smoliński – śpiew (koncepcja, reżyseria)

    Marcin Fidecki – pianino

    Michał Lewartowicz – gitary

 

Koncert okraszony aktorskimi recytacjami fragmentów poezji Z. Herberta.

 

    Przemysław Tejkowski (głos Poety)

 

Grafiki i animacje

 

    Konrad Dakowicz

 

Koncert „Ślepcy” realizowany jest w ramach projektu „POLSKIE ETOSY”.