Przejdź do treści

ZAPROSZENIE: "Grypsy z celi śmierci" – Salon Artystyczny Marszałkowska 7

GRYPSY Z CELI ŚMIERCI koncert słowno-muzyczny poświęcony pamięci płk Łukasza Cieplińskiego ____________________________________________________________ 

słowo MARCIN KWAŚNY muzyka saksofon / MARCIN ŚWIDERSKI fortepian / MAREK LIPSKI ___________________________________________________________________________ 

Na warstwę słowną złożą się zapiski z więzienia jakie do swojej żony Jadwigi i syna Andrzeja skierował Łukasz Ciepliński pseudonim "Pług"- dowódca IV komendy zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Żołnierz Wyklęty. Jest to zapis testamentu katolika i patrioty z ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniem, chwytający za serce każdego, któremu bliskie są wartości takie jak: "Bóg, honor i ojczyzna". 

W wydarzeniu udział biorą: aktor młodego pokolenia Marcin Kwaśny, znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak: „Historia Roja”, ”Pilecki” czy „Wyklęty”, saksofonista, uznany muzyk i kompozytor Marcin Świderski oraz Marek Lipski, ceniony kompozytor, aranżer, pianista. 

Słowo i muzykę dopełni prezentacja oparta na archiwalnych zdjęciach, przybliżających postać ppłk Łukasza Cieplińskiego. 

 

 

Ppłk Łukasz Ciepliński, niezłomny dowódca AK i WiN, walczył z Niemcami, a następnie z sowieckim okupantem, więzień komunistycznej katowni, zamordowany strzałem w tył głowy przez komunistów, symbol nieugiętej postawy wobec komunistycznej władzy. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Postać Łukasza Cieplińskiego znalazła się na marginesie historii, dlatego ważnym jest nauczanie i przypominane o tych, zapomnianych żołnierzach, którzy stawiali zbrojny opór przeciwko komunistycznemu zniewoleniu i sowietyzacji Polski.